"Липова" благодійність: куди йдуть гроші і як розпізнати шахраїв

У 60% випадків зборів коштів на лікування в інтернеті гроші використовуються не за призначенням.

 

Збори грошей на лікування в інтернеті, пластикові ящики для пожертвувань в різних установах, люди, які просять про допомогу в метро або на вулиці, – благодійність в Україні продовжує набирати обертів, і понад 70% українців хоч раз, та жертвували кошти. Але, крім допомоги, у благодійності є і зворотна сторона – шахраї, для яких чуже горе просто стає способом заробити гроші. Ресурс "Сегодня" детально розбирався, як розпізнати шахраїв і бути впевненим в тому, що твої гроші підуть за призначенням, кому краще не жертвувати гроші, які способи вирішення проблеми пропонує наше законодавство і чому українці втрачають довіру до благодійних фондів.

7 з 10 українців жертвують гроші на благодійність

Величезний сплеск інтересу до благодійності в Україні почався після 2014 року. З початком військових дій на сході країни дуже багато українців почали допомагати військовослужбовцям хто чим міг: грошима, різною провізією, речами і т.д. Зараз активно допомагають не тільки військовим, але і переселенцям, тяжкохворим, бездомним тваринам.

За даними Державної реєстраційної служби, на початок 2016 року в Україні було зареєстровано понад 15 тис. благодійних фондів та організацій. Щоправда, далеко не всі з них ведуть свою діяльність чесно і відкрито, надаючи потрібну інформацію і звіти. Однак великі і відомі фонди щорічно витрачають на благодійність величезні суми. Наприклад, тільки за даними за 2015 р. зареєстровані в Україні фонди, які показують свою звітність, витратили на благодійність майже 9,5 млрд грн, причому більше 6 млрд покрили ТОП-100 фондів.

Зараз більшість українців хоч раз та жертвували гроші на благодійність, а середня сума пожертвувань становить 50 грн.

Українці жертвують гроші по-різному: хто регулярно робить відрахування з зарплати, хто вважає за краще допомагати адресно, деякі користуються благодійними скриньками, які можна знайти в магазинах, державних установах і т.д. Соціологічна служба Центру Разумкова спільно з фондом "Демократичні ініціативи" провела дослідження, в ході якого з'ясувалося, що 2016 року найпоширенішими видами благодійної допомоги стали пожертвування через благодійні скарбнички – 51%, допомога готівкою безпосередньо нужденним – 28% , благодійні пожертвування в церкві – 21%, переказ відсотків від зарплати на благодійність – 20%.

Але, незважаючи на сплеск благодійних настроїв, в українців також зростає і недовіра. За словами Нюхіної, 23% опитаних заявили, що не довіряють благодійним фондам і збирачам коштів. Одна з причин такої недовіри – відсутність звітності про використані кошти.

Поділитися з друзями